הסכם ממון - עריכת הסכמי ממון על ידי עורך דין

מזל טוב, החלטתם להתחתן, קבעתם תאריך והספירה לאחרו החלה. נראה שבחודשים הקרובים, הרומנטיקה צפויה להתפנות אל שולי הדרך, כאשר תאלצו להתמודד מגוון החלטות חשובות הנוגעות למציאות החדשה שבחרתם לחלוק.

לא כל ההחלטות הללו רומנטיות, וודאי לא אלו הנוגעות לשאלת ה – "מה יקרה אם ניפרד", אולם סוגיות כמו עריכת הסכם ממון, בייחוד כאשר אחד הצדדים מביא עימו רכוש רב, ראוי שייבחנו בתשומת לב ראויה.

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הנו הסכם שניתן לנסח בעזרתו של עורך דין, במטרה להסדיר מראש את זכויותיהם של בני הזוג בכל הקשור לרכוש המשותף ולרכוש שכל צד הביא עימו.

חשוב לציין כי הסכמי ממון נערכים לא רק לפני נישואין, גם זוגות ידועים בציבור, המעוניינים להגן על רכושם, טוב יעשו אם יערכו הסכם המסדיר מראש את כל המחלוקות העלולות להיווצר בנוגע לרכוש.

חוק יחסי הממון בין בני זוג, בהיעדר הסכם הקובע אחרת, חל על כל זוג המנהל חיים משותפים, בין אם חרטו אותם בברית נישואין ובין אם לא.

אי ניסוח הסכם ממון, הנו למעשה הצהרה של שני הצדדים, כי אם וכאשר יחליטו לסיים את הקשר – הם מסכימים להסדר איזון המשאבים.

חוק איזון משאבים קובע כי כל הרכוש וכל הנכסים שנצברו על ידי בני הזוג במהלך חייהם המשותפים, הנו רכוש משותף ועם פקיעת הנישואין או סיום הקשר – כל אחד מהצדדים יהיה זכאי למחציתו.

כאשר שני הצדדים מגיעים ממעמד כלכלי דומה – נראה כי אין צורך ממשי בעריכת הסכם ממון. אולם, גם אז קיימים חריגים.

לדוגמא, אם מדובר בזוג צעיר ללא נכסים, אך לרגל חתונתם הורי הכלה מחליטים כי ברצונם לרכוש עבור ביתם בית ולאפשר לבני הזוג הטריים להתחיל את חייהם המשותפים בצורה נוחה יותר – במרבית המקרים יעלה הצורך לוודא, כי אם הקשר יעלה על סרטון לא יקבל החתן מחצית מערכו של הבית.

גם במקרים בהם מדובר בבני זוג ללא נכסים, אך יכולת ההשתכרות שלהם שונה, צד אחד משתכר בשכר מינימום, בעוד הצד השני צורב במקום עבודתו זכויות כספיות עתידיות כמו קרנות פנסיה וקופות גמל – הסכם ממון יבטיח הגנה על רכוש זה ולא יהיה עליו לוותר על מחצית מזכויותיו במסגרת איזון משאבים.

משמעותו של חוק יחסי ממון

כאמור, בהיעדר הסכם ממון הקובע אחרת, בני הזוג למעשה מסכימים כי יחול עליהם חוק יחסי ממון ועם פירוק הקשר יחולק רכושם חצי בחצי.

גם אם האשה אינה עובדת, או עובדת במשרה המייצרת הכנסה נמוכה יותר מזו של הגבר, בבסיסו של חוק יחסי הממון הנחת יסוד, לפיה כל צד תורם בדרכו.

תרומתה של האשה למשק הבית ולגידול הילדים, במקרים אלו מקלה על הגבר להקדיש זמן ומאמצים רבים יותר לרכישת השכלה והתפתחות מקצועית, הבאה לידי ביטוי, בסופו של דבר, ביכולת ההשתכרות שלו.

עריכת הסכם ממון

גם אם אחד הצדדים מגיע למערכת עם רכוש רב, חשוב לערוך הסכם ממון ברגישות ומתוך דאגה להמשך הקשר.

לא מדובר בהחלטה פשוטה ומומלץ, שבאופן כזה או אחר, יגן ההסכם על זכויותיהם של שני הצדדים וישרת את שניהם.

לדוגמא, עבור הצד שלא מביא עימו רכוש או נכסים, עשויה להיות חשיבות רבה להתחייבות, לפיה במידה ויעלה הרצון להתגרש, יאולץ בן הזוג הסרבן לשחרר ולהסכים לגט.
 


מאמרים אחרונים

קישורים
- עורכי דין - גירושין
- עורכי דין - מעמד אישי
- עורכי דין פשיטת רגל
- מציאת עורך דין בכל תחום
- עורך דין פלילי
- פשיטת רגל או איחוד תיקים

פנייה אל עו"ד לקבלת סיוע משפטי:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:עורכי דין - רשלנות רפואית | תאונות דרכים | מקרקעין | הוצאה לפועל | איחוד תיקים בהוצל"פ | ידועים בציבור | מפת האתר
מהו הסכם ממון? כיצד מנסחים הסכם ממון