מידע משפטי וסיוע בתחומי מעמד אישי

משרדי עורכי דין בתחום מעמד אישי

בישראל פועלים מגוון משרדי עורכי דין המעניקים יעוץ וליווי משפטי בסוגיות הנוגעות למעמד אישי - אזרחות ישראלית, אשרות שהיה, גירושין, נישואין אזרחיים, ידועים בציבור, אימוץ ילדים, התנהלות מול משרד הפנים ועוד.

משרד הפנים בישראל

משרד הפנים הינו משרד ממשלתי ולו סמכויות רחבות היקף בכל הנוגע למתן מעמד בישראל, בין היתר, על הענקת אשרות שהיה וכניסה לישראל ועל מתן אזרחות ישראלית לבני זוג זרים של אזרחים ישראלים.

למרבה הצער, ההתנהלות מול פקידי המשרד והוועדות אינה פשוטה, בלשון המעטה. פקידי משרד הפנים לא תמיד מסבי פנים לפונים, הם לא בהכרח משתפי פעולה ותורמים מידע בכל הנוגע לחשיפת מלוא זכויותיו של האזרח על פי חוק. בחלק מהמקרים אף ימעיטו במסירת אינפורמציה על דברים נקודתיים שנשאלים עליהם. פקידי המשרד מחוייבים לנוהלים של משרד הפנים ובין השאר לצרכי מניעה או צמצום הענקת מעמד לזרים.

לפני פנייה בבקשות אל משרד הפנים או הגעה לוועדות, מומלץ להתייעץ עם עורכי דין ואף להיעזר בשרותיהם לצורך הכנת כל המסמכים הדרושים. חשוב לבחור עורך דין בעל היכרות מעמיקה עם התנהלותו של משרד הפנים.

נישואין בישראל

בישראל הנישואין שנערכים הינם נישואין דתיים בלבד, וכאשר מבקשים בני זוג, או אחד מהם, לפרק את התא המשפחתי באופן רשמי, הסמכויות לכך נתונות לבתי הדין הרבניים. כאשר מדובר בנישואין של בני זוג בעלי השתייכות דתית שונה נתונה סמכות התרת נישואין לבתי המשפט לענייני משפחה, הדנים בעניין על פי החוק האזרחי, ולא בהתאם לכללים דתיים.

נישואין אזרחיים

במדינת ישראל, על פי החוק, כאמור נישואים שנערכים הינם נישואים דתיים בלבד. נישואים דתיים אינם מתאימים ל בני זוג שאינם בני דת אחת, מנועי חיתון על פי ההלכה היהודית כגון ממזרים או כהן וגרושה, בני זוג מאותו מיו או אנשים המסרבים להנשא נישואין דתיים. הפתרון לבני זוג  כאלה  הוא  להנשא בחו"ל.

משרד הפנים מסרב לבצע רישום של נישואין אזרחיים שנערכו בחו"ל בטיעונים כאלה ואחרים לעיתים קרובות מדי. פקידי משרד הפנים לרוב ינסו להקשות על התהליךבבקשת מסמכים נוספים, חוות דעת לגבי הדין הזר ולעיתים אף יסרבו לרשום את הנישואין או הגירושין. מצב זה אינו מותיר בפני המבקשים אלא את הפניה לערכאות משפטיות.

נישואין לבן זוג זר

בנישואין לבן זוג זר, אין היתר לבן הזוג הזר לשהות בארץ כאזרח או כתושב קבע, ההליך הוא כדלקמן:
בני הזוג יכולים לפנות לקונסוליה הישראלית במקום שהותם בחו"ל, להגיש שם את המסמכים הנדרשים ולהמתין בחו"ל עד שיוכלו להכנס לישראל יחדיו. במקרה זה ינתן לבן הזוג הזר אשרת כניסת תייר למשך 30 יום והמשך הטיפול יעשה בישראל.

כמו כן, דרך נוספת היא שבן הזוג הישראלי ישוב לישראל ויגיש בקשה להזמנת בן זוגו לארץ. הבקשה אמורה להיות מאושרת תוך 30 יום לאחר ביצוע כל הבדיקות הרלוונטיות על ידי המשרד כולל השלמת כל המסמכים, בפועל התהליך הזה לוקח הרבה יותר זמן. בני הזוג הזרים לא זוכים למעמד של קבע בישראל אלא בסופו של תהליך, האורך מספר שנים.

ידועים בציבור

זכויותיהם של ידועים בציבור משתווה לעיתים קרובות למעמד של זוגות נשואים, גם משרד הפנים מכיר בזכויות אלה, אך התנאים לקבלת הזכויות קשים ומחמירים ואינן מגיעיות במלואן כפי שמגיעות לזוגות נשואים.

במצבים של בן זוג זר, לא יוכל בן הזוג לקבל בסופו של תהליך אזרחות ישראלית. כמו כן, גם ילדיו של בן הזוג מקשר קודם לא יקבלו מעמד.

הדין הישראלי מקנה זכויות מגוונות לבני זוג בעלי מעמד של ידועים בציבור, המשוות לעתים את מעמדם למעמד זוגות נשואים. כך למשל מוכרות זכויות ירושה של בן זוג ידוע בצבור, זכויות סוציאליות מסויימות וכיו"ב.

גם משרד הפנים מכיר בזכויותיו של בן זוג ידוע בציבור של אזרח ישראלי, אך התנאים לקבלת זכויות אלה קשים ומחמירים יותר, והזכויות אינן מגיעות בהיקפן לאלו של בני זוג נשואים. בכל טיפול מול משרד הפנים, בין אם מדובר בנישואין או ביחסים הידועים בציבור, זרים או אזרחים, מומלץ לפנות לקבלת יעוץ משפטי על ידי עורכי דין הבקיאים בתחום זה.

לקבלת סיוע של עו"ד בסוגיות מעמד אישי ליחצו: יעוץ משפטי מיידי

מאמרים אחרונים

קישורים
- הסכם ממון
- מהם ידועים בציבור?

פנייה אל עו"ד לקבלת סיוע משפטי:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:רשלנות בלידה | מפת האתר