רשלנות בלידה - תביעות פיצויים

רשלנות בלידה

רשלנות בלידה היא מצב שבו היולדת או הוולד מקבלים טיפול כושל מטעם הצוות הרפואי בעת הלידה בבית החולים. לצערנו ניתן לומר, כי נתח נכבד מהתביעות עקב רשלנות רפואית בארץ ובארצות הברית, מתייחסות לרשלנות הצוות הרפואי בעת הלידה.

כ – 30% מהתביעות בארץ ובארה"ב בנוגע לרשלנות רפואית מתייחסות לרשלנות רפואית בעת לידה.
מהי רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית מניחה שישנן פרקטיקות רפואיות וסטנדרטים מקובלים בחדר הלידה (באופן פרטי, או בכל הליך רפואי אחר, ככלל), שכאשר הצוות הרפואי לא פועלים לפיהם, ניתן לומר כי פעלו בשיקול דעת מוטעה.

צוות רפואי הוא כל אדם שפועל מטעם בית החולים או חדר הלידה – אחות, סניטר, לא כל שכן – הרופא המיילד או הרופא המרדים. חוק זכויות החולה משנת 1996 מגדיר במדוייק מתי המדובר ברשלנות רפואית, ומתי ניתן לומר כי הצוות הרפואי שגה בתום לב, או קיבל החלטה שהובררה בחלוף הזמן כמוטעית.

כאשר התנהגות מי מחברי הצוות הרפואי בחדר הלידה אינה עומדת בכללים שקובע חוק זכויות החולה, כלומר, אינה עונה לקריטריונים של פעולת "הרופא הסביר" במצב הנתון, ועקב כך נגרם נזק בריאותי ליולדת או לוולד, ניתן לומר כי מדובר ברשלנות רפואית.

רשלנות בלידה מתרחשת לרוב כאשר:

מרבית התביעות כנגד רשלנות רפואית במהלך הלידה מתייחסות למצבים כגון: כשל בזיהוי מצוקה עוברית בחדר הלידה – כשל בקריאת או בפירוש סימני המוניטור המחובר לבטן האם; פענוח כושל או לא מיומן של תוצאות בדיקת אולטרא סאונד; התייחסות לקויה לממצאי בדיקות ממהלך ההיריון; ובהריון שנחשב הריון בסיכון – אי נוכחותו של רופא במהלך הלידה ; התרשלות או כשל בלידת ואקום או בלידת מלקחיים; התרשלות או כשל בביצוע ניתוח קיסרי.

הריון בסיכון גבוה

מרבית הסיבוכים בעת הריון מתרחשים בהריונות שנקראים הריונות בסיכון גבוה, מבחינה רפואית. הריונות אלה הם הריונות שלרוב מסתיימים בתינוק בריא, אולם מטבעם הם מחייבים יתר בדיקות של האם במהלך ההריון, ובהרבה מן המקרים התייחסות מיוחדת בעת הלידה.

הריון בסיכון גבוה הוא הריון שבו לאם יש היסטוריה של הפלות קודמות, או לידות מוקדמות, או מחלה כרונית, או סוכרת הריונית, או אף ריבוי עוברים.

כיצד ניתן להוכיח רשלנות רפואית?

התובע מחוייב להמציא חוות דעת רפואית  כדי להוכיח כי מדובר במקרה של שיקול דעת מוטעה של הצוות הרפואי בעת הלידה. לכן, במידה ויש חשש לפעילות רשלנית כדאי לשמור כל ניירת הנוגעת לעת הלידה, ולגבות כל עדות שניתן לגבות בהקדם האפשרי.

מתי התביעה לרשלנות רפואית מתיישנת?

תביעת רשלנות רפואית במקרה של לידה, היא בעלת תוקף יוצא דופן – התיישנות התביעה רק לאחר 25 שנים – 18 שנים עד הגיע הרך הנולד לבגרות, אז הוא נחשב בגיר מבחינה חוקית ורשאי להגיש תביעה על מצבו בשם עצמו, ועוד 7 שנים תוקף התיישנות קונבנציונאלי.

מהם סכומי הפיצויים בתביעת רשלנות רפואית בלידה?

לרוב, אם ניתן להוכיח שאכן מדובר בפעילות רשלנית מטעם הצוות המיילד בחדר הלידה, מדובר בסכומי פיצויים גבוהים במיוחד. זאת, מכיוון שלידת ילד בעל מום היא עניין מורכב, מבחינה רגשית, כלכלית, והנזקים שנגרמו בחדר הלידה כתוצאה מרשלנות מלווים את היילוד ואת משפחתו לאורך כל חייהם.

פרט ליכולת להגיש תביעה בסכום גבוה לפיצויים בבית המשפט, ישנו סיכוי להצעת פשרה גבוהה מטעם חברות הביטוח, בשל החשש של חברות הביטוח מפני זכייה בסכומים גבוהים בתביעה.

רפואה הגנתית

נהוג לומר, כי אחת הסיבות לעלייה החדה בכמות הניתוחים הקיסריים המתרחשים כיום, היא רפואה הגנתית. כאשר רופא חודש שיש סיכון להסתבכות, או אפילו כאשר הוא מזהה יולדת בעלת אופי לוחמני, הרופא עשוי לבחור שלא לקחת סיכון, לא לאפשר ללידה להתרחש באופן טבעי, וליילד את התינוק באמצעות ניתוח ועל ידי כך למזער סיכונים.

מותר לציין כי ניתוח קיסרי לעולם אינו האפשרות הטובה ביותר ליולדת שיכולה ליילד תינוק בדרך של לידה רגילה וטבעית.

וכך, בעת שהכוח חוזר לידיו של הצרכן גם בהקשר של השירות שיולדת מקבלת מאת רופאיה, ישנו חיסרון גדול מאוד לעניין התביעה בגין רשלנות המרחף מעל לראשו של הצוות המיילד – והוא עשוי לגזול מהאם ומתינוקה את החווייה של לידה טבעית.
 


מאמרים אחרונים

קישורים
- רשלנות רפואית
- עריכת הסכם ממון
- עורכי דין גירושין
- תאונות דרכים
- איחוד תיקים
- עורך דין פלילי

פנייה אל עו"ד לקבלת סיוע משפטי:
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הודעה:עורכי דין מקרקעין | תעבורה | מעמד אישי | הוצאה לפועל | מפת האתר
רשלנות רפואית בלידה, כיצד מתמודדים עם רשלנות בלידה?